2018-05-21

Dzień eksperymentów

Dzień eksperymentów

W piątek 18 maja 2018 r. uczniowie z klasy V b – Daria Walczak i Miłosz Wojciechowski zaprosili młodszych i starszych kolegów  na pokaz eksperymentów z użyciem suchego lodu. Uczestnicy pokazu najpierw dowiedzieli się, że suchy lód to zestalony dwutlenek węgla o temperaturze około -78,5 °C . Ponadto jest cięższy od powietrza. Suchy lód wykorzystuje się  jako środek chłodzący w laboratoriach, chłodniach i w transporcie produktów spożywczych. 

 Podstawowym eksperymentem, wzbudzającym ogromne zainteresowanie, była sublimacja suchego lodu w wodzie. Uczniowie użyli gorącej  wody , ponieważ wtedy sublimacja jest intensywniejsza. W procesie sublimacji następuje zmiana stanu skupienia. Suchy lód z ciała stałego przekształcił się w gaz pod postacią gęstego „białego dymu”.

 W kolejnym doświadczeniu z użyciem płynu do mycia naczyń suchy lód sublimując wypychał bańki, które podczas rozpryskiwania pozostawiały po sobie mgłę. W innym natomiast eksperymencie Daria i Miłosz  „rysowali” w powietrzu małe kółeczka z białego dymu.  Ciekawostką było, że metalowe przedmioty podczas gwałtownego ochłodzenia potrafiły wydawać z siebie dźwięki. Dźwięk uzyskany przez przyłożenie metalu- monety do lodu przypominał  pisk.

Zabawy z suchym lodem  były  ciekawe i pouczające . Nazwaliśmy to „ Dniem eksperymentów”.  Taki mały pokaz może w przyszłości zachęcić innych uczniów  do przeprowadzenia  podobnych doświadczeń  i taki dzień wówczas może  zagościć   na stałe w naszej szkole. Nauka stanie się przyjemniejsza i prostsza.

Dziękujemy rodzicom za wkład włożony w ten dzień.  Rodzicom Miłosza Nowakowskiego z klasy IV a, za zakup suchego lodu. Rodzicom Darii Walczak  i Miłosza  Wojciechowskiego za zakup materiałów używanych podczas eksperymentów.

Koordynatorzy Renata Kobusińska, Renata Matuszewska.

Zdjęcia Katarzyna Pawlik, Marta Mieszała.