2018-05-22

17 maja 2018, Dzień eksperymentów

17 maja 2018, Dzień eksperymentów

Naszą klasę IIIB odwiedziła moja ciocia Marysia, która studiuje biotechnologię na Uniwersytecie Wrocławskim i pokazała nam kilka ciekawych doświadczeń.

Pierwsze doświadczenie, to była chromatografia bibułowa, która polegała na narysowaniu dwóch kresek pisakiem na filtrze do parzenia kawy i zanurzeniu go w occie, po chwili kolory kresek zaczęły rozszczepiać się na kilka kolorów, na takie różnokolorowe tęcze.

Drugie doświadczenie miało na celu pokazać nam wpływ detergentów na napięcie powierzchniowe, czyli na zjawisko, które występuje na styku dwóch różnych substancji. W tym celu wlaliśmy barwniki i płyny do zmywania naczyń do mleka i na powierzchni powstały kolorowe wzory.

Trzeciem doświadczeniem było pokazanie zjawiska cieczy newtonowskiej. Do naczynia wlaliśmy wodę i dodaliśmy sporą ilość mąki ziemniaczanej. Kiedy włożyliśmy do niej rękę była miękka, ale jeśli uderzyliśmy ją młotkiem okazała się twarda jak skała. Niestety podczas tego doświadczenia doszło do niegroźnego wypadku. Podczas uderzenia młotkiem, naprężenia wewnątrz naczynia z cieczą były tak silne, że aż rozbiły naczynie z cieczą. 

Na koniec wszyscy dostaliśmy na pamiątkę spotkania „ependorfkę”, czyli taką małą plastikową probówkę. Bardzo nam się podobała taka lekcja fizyki i chemii.

Zdjęcia: D.Krzeszowska, relacja: D.Krzeszowska, Jan Burchardt