2021-05-23

Projekt czynnej ochrony płazów w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy –Akcja Żaba 2021

Projekt czynnej ochrony płazów w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy –Akcja Żaba 2021

Już po raz po raz czwarty uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w projekcie czynnej ochrony płazów zwanym w skrócie Akcja Żaba.

Wraz z nadejściem wiosny płazy, po przebudzeniu się z zimowego letargu, zaczynają gody. Płazy podejmują wędrówkę, której celem jest dotarcie do dogodnego miejsca do odbycia godów. Środowiskiem odbycia rozrodu jest woda najczęściej są to   stawy, starorzecza, jeziora czy rozlewiska rzeczne. W wodzie następuje także rozwój młodego pokolenia. Na trasie do zbiorników wodnych płazy napotykają różne przeszkody, wśród których coraz częściej pojawiają się ruchliwe drogi. Wiele zwierząt ginie przekraczając jezdnię.

Czynna ochrona płazów jest realizowana  w ramach współpracy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego, Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i Nadleśnictwa Antonin.

W naszym regionie miejscem akcji był Staw Trzcieliny niedaleko punktu widokowego przy drodze Trzcieliny – Dębnica.  Wzdłuż tej drogi w lesie wybudowane zostało ogrodzenie, przy których zainstalowano tzw. spowalniacze. Naszym zadaniem w okresie od 14 marca do 2 maja, było monitorowanie migrujących płazów.  Uczniowie – wolontariusze wraz z opiekunami w każdą sobotę i niedzielę, wyciągali płazy   ze spowalniaczy, a następnie  bezpiecznie przenosili je do miejsca rozrodu, czyli stawu. Ponadto zadaniem naszym było prowadzenie rejestracji  osobników, czyli rozpoznanie gatunku i przeliczenie ich. W tym roku pogoda była kapryśna. Zdarzały się dni, że nie znaleźliśmy żadnego płaza , przez co czuliśmy lekkie rozczarowanie, ale rozumiemy, że przy niskich temperaturach nawet żabom nie chciało się ruszać w wędrówkę.

W tym roku wyniki naszej akcji były następujące: uratowaliśmy

- 190 kumaków nizinnych,

-80 żab wodnych,

-17 ropuch szarych,

-5 grzebiuszek ziemnych,

-4 żaby trawne.

W sumie 296 osobników.

                Należy również podkreślić, że na lekcji biologii i zajęciach rozwijających uzdolnienia, uczniowie zostali zapoznani z prezentacją multimedialną o czynnej ochronie płazów przygotowaną przez Pana Szymona Fritzkowskiego - opiekuna naszej akcji.

W tegorocznym projekcie wzięli udział: Julia Frąszczak , Małgorzata Banaś, Mikołaj Bolach z klasy 6b, Natalia Panteilmonowa z siostrą z 6d, Weronika Grędziak, Jakub Szymankiewicz  z bratem i Krzysztof Horosiewicz  z 5b, Lena Małecka z bratem z klasy 5a.

Wszystkim wolontariuszom i ich rodzicom dziękujemy za udział w projekcie.

Warto przypomnieć na koniec, że płazy są objęte ochroną ścisłą. Nie wolno ich płoszyć ani łapać, a tym bardziej zabijać. Nasza akcja miała na celu uratować je przed zginięciem pod kołami samochodów,  co jest dla nich największym zagrożeniem . Płazy są niezwykle ważne dla przyrody, ale również są bardzo pożyteczne dla nas, ludzi. Wspomagają nas np. eliminując owady, będące szkodnikami upraw.

Opiekunami projektu były Marta Matuszewska i Renata Kobusińska.