2024-06-06

Projekt niemiecko-polski

Projekt niemiecko-polski

     Od 3 do 7 czerwca 2024 roku 15 uczniów z niemieckiej szkoły Albinus-Gemeinschaftsschule in Lauenburg an der Elbe oraz 15 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Macieja Rataja w Ostrowie Wielkopolskim wraz z opiekunami uczestniczyło we wspólnym projekcie dotyczącym demokracji, kompetencji międzykulturowych i wielonarodowej Europy realizowanym w ramach programu Erasmus+. Szkolnym koordynatorem projektu był pan Grzegorz Kaszewski. Współpraca między szkołami trwa już od dwóch lat i będzie kontynuowana również w latach następnych.

Tygodniowy program pobytu uczniów i nauczycieli z Niemiec w Szkole Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim obejmował wiele zajęć w języku niemieckim i angielskim związanych z realizacją projektu. Uczniowie z Polski i Niemiec uczestniczyli w licznych zabawach integracyjnych, przygotowywali wspólne plakaty dotyczące demokracji i wielokulturowej Europy, prezentowali swoje kraje i miasta oraz rozwiązywali kwizy o Polsce i Niemczech. Nasi goście zostali też oprowadzeni po szkole i przedstawieni uczniom naszej szkoły.

Uczniom z Niemiec zapewniono również szereg zajęć dodatkowych, dzięki którym mogli lepiej poznać nasze miasto i region. W ciągu całego tygodnia grupa 30 uczniów z Polski i Niemiec wraz z opiekunami zwiedzała najważniejsze zabytki Ostrowa Wielkopolskiego, uczestniczyła w wycieczce do Wrocławia, do Zamku w Gołuchowie oraz do Pałacu Lipskich w Lewkowie, gdzie uczniowie wzięli udział warsztatach kulinarnych, podczas których lepili pierogi. 

Nie zabrakło też wspólnych aktywności, jak pobyt na kręgielni i w parku linowym, zajęcia „team building” w Parku Przygód Piaski-Szczygliczka czy wspólne ognisko z kiełbaskami.

Realizacja wspólnego projektu była okazją do nawiązania nowych znajomości, poznania innej kultury, podszlifowania znajomości języka niemieckiego i angielskiego oraz zebrania nowych doświadczeń. Szkoda, że ten tydzień tak szybko minął, ale czekamy już na kolejne spotkanie w przyszłym roku. 

 

Komentarz: Grzegorz Kaszewski

Zdjęcia: Grzegorz Kaszewski